وبلاگ دنا ژن تجهـیز

راهنمای خرید ترموسایکلر مناسب

ترموسایکلر ایرانی - دستگاه PCR ساخت ایران - خرید PCR ایرانی - تکنیک PCR - ریل تایم ترموسایکلر - گرادیان ترموسایکلر - گرادیان PCR - دستگاه گرادیان ترموسایکلر - دستگاه ترموسایکلر - دستگاه PCR - ترموسایکلر - real time pcr - ریل تایم -

نکاتی راجع به خرید دستگاه PCR خارجی

در اینجا نکاتی راجع به مقایسه بین کلیه ترمال سایکلرهای خارجی روتین بازار ارایه داده می شود و نهایتا دستگاه های ترموسایکلر ساخت دنا ژن برای مقاصد مختلف توضیح داده خواهد شد.

به طور معمول کاربران جهت خرید پی سی آر بسته به بودجه، علاقه به برند خاص، کیفیت کالا و مشاوره سایر دوستان در جامعه آزمایشگاهی انتخاب می­کنند. امروزه برندهای مختلف ترموسایکلر خارجی از جمله چندین مدل ABI ، بایورد آمریکا، مسترسایکلر اپندورف و چندین برند ناآشنای دیگر در بازار ایران موجود هستند.

نرخ رمپ این برندها به طور معمول 2 تا 4 درجه بر ثانیه می باشد که یک واکنش معمول را در زمان کمتر از 120 دقیقه تمام میکند.

مکانیسم عمل همه این دستگاه ها بر پایه گرمایش و سرمایش ترموبلاک می باشد که تا حدودی هر شرکت به صورت سلیقه ای عمل کرده و تفاوت هایی در طراحی ها وجود دارد.

در طراحی نرم افزاری الگوریتم های بسیار متفاوت جهت انجام واکنش پیاده شده است که بعضی به نسبت راحت و بعضی کار را پیچیده ارایه داده اند.

هیت لید دستگاه های ترمال سایکلر خارجی موجود در بازار ایران نیز متفاوت می­باشد. بعضی دستگاهها هیت لید ندارند و لازم است mineral oil استفاده شود. بعضی دستگاه ها هیت لید را روی عدد خاصی قفل کرده­ اند (اغلب 105 درجه) و بعضی مدل­ها نیز به صورت کاملا قابل تنظیم هیت ­لید را باز گذاشته اند.

خدمات پس از فروش ترموسایکلر خارجی

دستگاههای PCR خارجی، معمولا دارای خدمات پس از فروش ضعیفی هستند. این موضوع دلایل مختلفی دارد. از جمله دلایل ضعف خدمات پس از فروش دستگاه PCR خارجی می­توان به نبود تخصص سرویس دهی نمایندگی­ها، عدم مسئولیت خدمات پس از فروش نماینده، قدیمی و ریفربیش بودن دستگاه های PCR خارجی که بازرگانان وارد می­کنند و نهایتا تحریم­ها را می توان عنوان کرد.

به عنوان مثال یک مساله که خیلی وقت­ها پیش آمده این است که خریدار PCR خارجی تنها به خاطر یک کالیبراسیون ساده قادر به استفاده از دستگاه نمی ­باشد.

نکاتی در مورد هیت لید دستگاه PCR

ترمال سایکلر جهت انجام واکنش زنجیره ای پلیمراز (واکنش PCR) سه مرحله annealing ، extension ، denaturation را پشت سر هم تکرار می­کند تا این که میزان اولیه DNA به صورت تساعدی تکثیر شود. در دمای بالای این واکنش، آب واکنش شروع به بخار شدن می کند و در صورتی که فرایند معمول PCR ادامه داشته باشد بعد از 25 سیکل کل محلول واکنش بخار شده و عملا چیزی از واکنش باقی نمی ماند.
محققین جهت حل این مساله یک قطره روغن معدنی (با دمای تبخیر خیلی بالا) به محلول واکنش اضافه می­کنند. عملا این کار مانع از تبخیر محلول واکنش می­شود ولی محیط واکنش را آلوده می­کند که خود یک معضل می باشد. امروزه جهت حل این مساله از دمای
هیت لید استفاده می­شود. در واقع هیت لید این گونه است که دمای قسمت بالای تیوب واکنش باید حداقل 2-4 درجه بیشتر از حداکثر دمای تعریف شده واکنش می­باشد. بعضی ترمال سایکلر ها دمای هیت لید را روی 105 درجه سانتیگراد قفل میکنند که این با اطمینان کلیه واکنش های PCR را پوشش می­دهد. استفاده از دمای هیت­لید (heated lid) سبب می­شود که بخارات واکنش اجازه تجمع در بالای تیوب را نداشته باشند و تعادل فاز بخار مایع درون میکروتیوب ها به سمت تبخیر از پایین میکروتیوب و تجمع در بالای میکروتیوب پیش نرود. در واقع به جز لایه کم بخار تشکیل شده اولیه در بالای میکروتیوب چیز دیگری در طول واکنش اضافه نخواهد شد. اغلب دستگاه های PCR امروزی مجهز به هیت لید می­باشند و همین امر سبب شده تکنیک PCR در یک محیط تمیز و دارای کمترین آلودگی صورت پذیرد.

نکاتی در مورد انتخاب از میان ترموسایکلرهای دنا ژن

شرکت دنا ژن با استفاده از مواد اولیه با کیفیت، اساس مهندسی در اجزای مختلف دستگاه و خدمات پس از فروش زبانزد ارایه دهنده انواع ترمال سایکلر ایرانی است. نرخ رمپ 4، تاچ اسکرین مرغوب، هیت لید قابل تنظیم، قابلیت تعریف بی­نهایت یوزر، تعریف بی­نهایت واکنش، تعریف همزمان انواع مختلف سیکل دمایی دارای 2، 3 و 4 گامه، قابلیت تعریف تا 100 گام و همچنین 100 سیکل از جمله ویژگی­های دستگاه­های PCR سری DeNA Cycler ساخت دنا ژن می ­باشد.

در فرایند خرید ترموسایکلر مناسب از میان مدل­های مختلف ساخت دنا ژن ابتدا باید تعداد نمونه های مورد نیاز آزمایشگاه بسته به تحقیقاتی و آموزشی بودن را در نظر گرفت. شرکت دنا ژن تولید کننده مدل های مختلفی از ترمال­ سایکلر بسته به نیاز کاربران می باشد. به عنوان مثال یوزری که نهایتا 16 نمونه در هر واکنش ران می کند، بحث اقتصادی و به صرفه بودن خرید را مد نظر دارد و همچنین نیاز به گرادیان دمایی ندارد بهتر است DeNA Cycler 16 را انتخاب کند. یوزری که تعداد خیلی زیادی نمونه در واکنش ران می کند، گرادیان دمایی نیاز دارد و همچنین یکپارچگی نرم افزار با دستگاه را اهمیت میدهد بهتر است از بین مدل­های DeNA Cycler 64 و DeNA Cycler 96 استفاده نماید.